Simbol veljače – krofne
Krofne ili krafne, tradicionalna su slastica veljače. Nekome su najdraže prazne, posipane samo šećerom u prahu, dok drugi vole punjenje od marmelade, čokolade ili pak neke fine kreme od vanilije.
Ovo je recept za mirisne, meke i pune, teže krofne. Važno je naglasiti da sam recept napisala zaista vrlo detaljno (fotografije će pratiti korake) zbog čega će vam onako na prvu možda izgledati komplicirano budući da ima dosta koraka, no to je čisto da skrenem pažnju na pojedine korake, ali i da sve bude jasno i razumljivo kako bi baš svima uspjele.
Meni su najdraže punjene čokoladnim namazom i posipane šećerom u prahu u koji dodam malo cimeta. Ako ih još niste probali tako s cimetom, svakako preporučam!
Stojim vam na raspolaganju za sva pitanja ukoliko nešto iz recepta nije potpuno jasno. 😊
U slast!
Potrebni sastojci:
- 800g brašna Čakovečki mlinovi – za dizana tijesta (možete koristiti i obično meko brašno, no tada stavite između 700 i 750g)
- 150ml toplog mlijeka
- 250ml mineralne vode
- 1 svježi kvasac
- Prstohvat soli
- 80g šećera
- 1 vanil šećer
- 2 jaja
- 1 žumanjak
- 50g maslaca ili margarina (otopljenog, ali ne pretoplog)
- Malo korice limuna i malo korice naranče (meni je najukusnije kada stavim oboje)
- 1 žlica domaće rakije (sprječava da krofne upiju previše ulja)
- Ulje za prženje krofni
Postupak:
- U mlako mlijeko namrvite kvasac te dodajte žlicu šećera i ostavite barem 10min kako bi se kvasac aktivirao
- U većoj posudi (onoj u kojoj želite da se tijesto diže) pjenjačom ili mikserom umutite jaja, žumanjak, šećere, 50g otopljenog maslaca, koricu limuna i naranče, rakiju te mineralnu vodu
- Toj smjesi dodajte brašno i prstohvat soli, a zatim i razmućeni kvasac
- Kada ste sve spojili, zamijesite ujednačeno i glatko tijesto. Nemojte žuriti jer mu treba vremena da se gluten razradi (ovo je dosta ljepljivo i vlažno tijesto, tako treba biti)
- Posudu s tijestom prekrijte krpom i pustite da se tijesto diže oko sat vremena
- Kada se tijesto udvostručilo, izvadite ga na pobrašnjenu površinu, kratko premijesite i odvajajte komadiće težine oko 60g (budući da je tijesto dosta ljepljivo, samo svaki put još malo pobrašnite ruke)
- Komadiće tijesta rukom oblikujte u loptice (rolajte po očišćenoj radnoj površini), a zatim svaku lopticu stavite na komadić papira za pečenje
- Papir za pečenje izrežite na male kvadratiće te ćete kasnije krofne/loptice ubaciti u ulje zajedno s njim. Netko stavlja krofne na pobrašnjenu površinu, no tada se brašno zna zalijepiti za njih i gori prilikom prženja
- Oblikovane loptice ostavite da odmore na radnoj površini barem 10min kako bi se još malo podigle
- Zatim u dubljem i širem loncu zagrijte ulje (birajte lonac u koji će vam stati barem 3-4 krofne)
- Kako znati je li ulje dovoljno zagrijano? U njega umočite dršku drvene kuhače. Važno je da se oko drške stvore mali mjehurići, ne preveliki jer tada je ulje prevruće. Kada je dovoljno zagrijano, smanjite vatru i ubacite krofne/loptice zajedno s komadićima papira za pečenje
- Papir će se gotovo odmah odvojiti od krofne pa ga izvadite. Kada ubacite krofne, obavezno lonac poklopite poklopcem i pržite ih 1- 2min (dok ne porumene), no najbolje vilicom nadignite krofnu i pogledajte boju jer dužina prženja ovisit će o toplini ulja
- Kada ih preokrenete, pržite ih bez poklopca opet 1-2min (dakle, prvu stranu pržimo poklopljenu, drugu stranu bez poklopca)
- Također, poklopac obrišite kada vidite da se na njemu skuplja para jer želimo izbjeći doticaj pare i vrućeg ulja
- Gotove krofne vadimo na kuhinjske ubruse kako bi upile višak ulja
- I to je to! 🙂 Možete ih samo posuti šećerom u prahu ili pak puniti (marmeladom, čokoladom, nekom finom kremom). Ja sam ovoga puta punila krofne uz pomoć malo čvršće slamke koju sam odrezala u koso te stavila u vrećicu za zamrzavanje budući da kod nas u trgovinama nisam uspjela pronaći nastavak koji je baš za punjenje krofni.